czwartek, 28 marca 2013

Przedsiębiorstwo


Przedsiębiorstwo często określane jest również, jako jednostka gospodarcza. Jest to jednostka wyodrębniona prawnie, organizacyjnie oraz ekonomicznie. Jej zadaniem jest prowadzenie działalności gospodarczej. Prowadzenie przedsiębiorstwa najczęściej wiąże się z celem, jakim jest osiągnięcie zysku finansowego.

Metodą osiągnięcia takowego zysku jest zaspokojenie określonych potrzeb konsumentów. Przedsiębiorstwa można podzielić na kilka sposobów. Poniżej przeprowadzimy kilka takich podziałów. Zacznijmy od podziału ze względu na charakter działalności przedsiębiorstwa. W takim wypadku wyróżniamy przedsiębiorstwa produkcyjne, czyli na przykład przedsiębiorstwa wydobywcze, przedsiębiorstwa obróbkowe czy przedsiębiorstwa przetwórcze oraz przedsiębiorstwa zajmujące się świadczeniem różnego typu usług, czyli przedsiębiorstwa handlowe, przedsiębiorstwa komunikacyjne i transportowe lub przedsiębiorstwa o charakterze społecznym.

Innym ważnym kryterium podziału jest to związane z liczbą zatrudnianych pracowników. W takim wypadku do czynienia z mikro przedsiębiorstwami (do 9 pracowników), małymi przedsiębiorstwami (od 10 do 49 pracowników), średnimi przedsiębiorstwami (od 50 do 249 pracowników) oraz dużymi przedsiębiorstwami (od 250 pracowników wzwyż). Wpływ na takowy podział ma również osiągany zysk i obrót. Kolejnym ważnym kryterium podziału jest to związane z formami własności. W takim wypadku można wyróżnić na przykład przedsiębiorstwa państwowe, prywatne, spółdzielcze czy przedsiębiorstwa komunalne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz